Our Grocery Bill


Our Grocery Bill

I get asked a lot “how much do you spend on groceries?”, and “what do you buy in your weekly shop?”. Well finally I sat down with Phil (who does the main shop with the kids on the weekend) and we went through our grocery bill and put this post together for you guys.

Weekly spend: $200

Fruit & Vege (from the local fruit & vege shop): $35
Meat (from the local butcher): $35
Groceries (Pak n Save): $130

We aren’t big meal planners. Not as much as we should be. We buy a range of fruit, vegetables and meat depending on how we feel. Usually it’s the same each week though – chicken, mince, sausages and a roast.

We choose to shop at local fruit and vege stores because we find the produce is a much better quality, and can often be cheaper.

The meat is the same – we love shopping local as much as possible and buying our meat from a butcher can be cheaper.

In saying that, sometimes the supermarket has specials so we will also buy extra meat and freeze it if necessary.

———————–

What we buy is usually the staples:

  • Eggs
  • Bread
  • Margarine
  • Cheese
  • Cereal (not every week)
  • Cocktail Sausages (Saturday lunch for the kids)
  • Ham
  • Salami
  • Canned Tomatoes
  • Popcorn
  • Pretzels
  • Rice (not every week though)
  • Cat Food
  • Coffee
  • Tissues
  • Coke Zero (our treat)
  • Corn Thins
  • Milk
  • Cleaning products (if needed)
  • Toilet Paper
  • Rubbish Bags
  • Wine

That’s it. We don’t usually splurge on stuff. Sometimes if I’m feeling a bit down I ask Phil to get ice cream, or yoghurt as a treat. Or even just say “buy me gluten free treats” but usually I don’t.

———————–

Loads of people are amazing at planning their meals, but we aren’t. We just go with the flow and make whatever we feel like making on the day. And by “we” I mean “me”. Because I make most of the meals.

And because I’m lazy as f’k, it’s usually something really simple. The only time I’ve ever gone out of my way to make something different, was when we were sent the Meal Delivery services – such as Bargain Box or My Food Bag or Woop.

So overall we don’t really buy too much – just the basics. And we roughly spend about $200 a week on groceries for our family of four.

How much do you spend a week on groceries?

—————–

Facebook
Twitter
LinkedIn
Reddit

Latest Posts